сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Живот и стил

Преживеа шпанска треска, колера и сипаници: Најстариот човек на светот го прослави и 112.роденден во самоизолација

Преживеа шпанска треска, колера и сипаници: Најстариот човек на светот го прослави и 112.роденден во самоизолација

Најстариот човек на светот Боб Вајтон денеска го прослави својот 112.роденден во самоизолација поради пандемијата на коронавирусот.

Вајтон, поранешен учител и инженер од Хемшир, јужна Англија, е роден во 1908 година.

Тој ги преживеа епидемиите на шпанска треска, колера и сипаници и сега се наоѓа во карантин во својата куќа за време на коронавирусот, јави Би-Би-Си.

Минатата година го прослави својот 111. роденден со многу пријатели во неговиот стан, но оваа година ќе биде поинаков роденден.

– Се е откажано, нема гости, нема прослава, рече Вајтон.

Коронавирус