понеделник, 1. август 2022. Вести денес: 18
home Живот и стил

Предупредување за жените: Зошто е многу важно да избегнувате ваква храна?

Предупредување за жените: Зошто е многу важно да избегнувате ваква храна?

Тим експерти од Универзитетот во Калифорнија спроведоа студија, покажувајќи дека со намалување на желбата за „слатки ноќни грицки“, се намалува нивото на шеќер во крвта, а со тоа и процентот на пациенти со карцином на дојка.

Научниците воспоставија врска помеѓу нивото на гликоза и можноста за рак на дојка, предупредувајќи ги жените да јадат помалку навечер за да ја избегнат болеста.

Тие зедоа примерок од 2.000 жени, а резултатите од студијата беа објавени во списанието „Епидемиологија на рак“.

Во тек се понатамошни истражувања, пренесува Independent.co.uk.

Коронавирус