четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 108
home Живот и стил

Пред нас е посебна ноќ: За да ви се исполнат желбите направете го ова пред полноќ

Пред нас е посебна ноќ: За да ви се исполнат желбите направете го ова пред полноќ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 јануари.

Денеска е Св. маченици Ермил и Стратоник.

Овие двајца маченици пострадаа во близина на Сингидунум, денешен Белград, во 315 година. Свети Ермил бил ѓакон кој многу се прославил со добродетелниот живот. Штом чул за него, императорот Ликиниј наредил да го затворат. Ноќта во затворот стражарот Стратоник го видел Ермила како разговара со еден ангел, по што се обратил и поверувал во Христа.

Наредниот ден Ермил бил ставен на маки. Гледајќи како го измачуваат, Стратоник не можел да ги задржи солзите, со што било откриено неговото обраќање. После жестоко измачување и двајцата биле удавени во Дунав.

Овој ден се празнува и како денот пред Богојавление, па некаде се верува и дека пред полноќ, како и пред Богојавление, треба да се помолиме на овие маченици.

Се верува дека моќта на овие светители прави чуда, односно дека пред нас е ноќ кога секоја желба се исполнува.

Коронавирус