сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 0
home Живот и стил

Правите грешки кога се туширате: Само овие 5 места треба да ги миете со сапун

Правите грешки кога се туширате: Само овие 5 места треба да ги миете со сапун

Експертите тврдат дека туширањето еднаш дневно е сосема доволно и дека повеќе од тоа не е потребно.

-И јас лично сакам да се туширам два пати на ден, но сепак тоа не е препорачливо, истакнува германскиот дерматолог Ута Шолсергер.

Таа советува и да се користат исклучиво pH-неутрални сапуни за да го зачувате заштитниот слој на кожата и додава дека сапунот треба да се употребува само на 5 делови од телото: пазувите, дланките, стапалата, средината на градите и грбот.

За останатите делови, дерматолозите препорачуваат да користите чиста и влажна крпа. Исто така, истакнуваат дека температурата на водата не смее да биде повисока од 35 Целзиусови степени за да ја одржите влажноста на кожата.

 

Коронавирус