четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Живот и стил

Потребни ви се само 10 минути дневно: Направете ги овие работи и ќе бидете поздрави и посреќни

Потребни ви се само 10 минути дневно: Направете ги овие работи и ќе бидете поздрави и посреќни

За будење на организмот и зајакнување на вашиот имунитет потребни ви се само 10 минути дневно.

Затоа заборавете на изговорите и почнете да мислите на вашето здравје.

Една минута за смеење: Само 60 секунди му се доволни на мозокот за да почне да лачи ендорфин, кој ги опушта мускулите.

Три минути за појадок: За брз и здрав појадок спремете јајца. Тие се богати со хранливи состојки, лесно се подготвуваат, а се погодни и за оние кои сакаат да ослабат.

Пет минути за физичка активност: Само пет минути вежбање дневно можат да имаат позитивно дејство на вашето здравје и да го покренат метаболизмот. Познатиот тренер Бен Гринфилд советува секое утро да правите 25 кратки скокови, 20 стомачни, 10 лесни склекови и 15 сквотови.

Една минута за заблагодарување: Научете да кажувате благодарам. Не само што ќе му го подобрите расположението на оној што му ја упатувате благодарноста, туку ова магично зборче ќе има многу позитивно влијание и на вашето здравје. Разбирањето и вреднувањето има позитивен ефект на срцето и го зајакнува имунолошкиот систем.

Коронавирус