вторник, 2. август 2022. Вести денес: 95
АКТУЕЛНО

Македонија го слави Денот на Републиката-Илинден

home Живот и стил

Погледнете зошто ова девојче е голем херој: Двете нејзини нозе се ампутирани, а таа си го оствари својот најголем сон

Погледнете зошто ова девојче е голем херој: Двете нејзини нозе се ампутирани, а таа си го оствари својот најголем сон

Девојчето Дејзи Меј Деметре од Бирмингем има двојна ампутација на нозете, но не дозволила тоа да ја спречи во остварувањето на соништата.

Има седум години, а откако го покори светот во детското манекенство, таа потпиша договор за марката Zeebedee Managеment, агенција која застапува различни модели, пренесува Метро.

Таа е родена со вродена мана поради која недостига дел или цела фибулна коска во ногата. Во нејзиниот случај имала мала коска во едната нога, а во другата нога сосема ѝ недостигала. Со оглед на тоа дека ѝ биле погодени рамнотежата и подвижноста, родителите на девојчето одлучиле да ѝ ја овозможат најдобрата опција, да направат ампутација под колената на двете нозе.

После операцијата добила протетички нозе, па набрзо не само што можела да се движи туку и трчала, скокала и правела сè што прават и нејзините врсници.

#Repost @zebedee_management with @get_repost ・・・ Darling Daisy D! Bouncing her way through the week~ with the most positive outlook and lust for life, nothing can hold this little one back. Here she is on her recent shoot for @riverisland who have set the bar when it comes to representing disability diversity. Watch this space for more incredible images. Proud of you @daisy_maydemetre_zebedee ?#teamzebedee all the way! • • • • • #zebedeemanagement #zebedeearmy #model #models #amputee #amputeelife #modelagency #disabilityawareness #disabledmodels #inclusive #diversity #fashion #hope #beauty #doubleamputee #womenempowerment #girlpower #strength #confidence #loveyourself #bodypositive #bopowarrior #bestrong #instagood #effyourbeautystandards

A post shared by Daisy-May Demetre (@daisy_maydemetre_zebedee) on

За да му покажат на светот колку неверојатна и чудесна е нивната Дејзи Меј, родителите ѝ направиле Инстаграм профил посветен само за неа. Откако добиле големо внимание и следбеници, родителите се обратиле кај агенцијата Zeebedee Management и набрзо малото девојче добило договор со агенцијата. Дејзи Меј се појави на ревијата за детската модна недела во Лондон.

 

Коронавирус