сабота, 19. септември 2020. Вести денес: 0
home Живот и стил

Почина Русинката која некогаш имала 350 килограми: Со години живеела врзана за кревет

Почина Русинката која некогаш имала 350 килограми: Со години живеела врзана за кревет

Лубов Нурдинова, Русинката која некогаш имала најмногу килограми, почина на 57 години, пренесуваат руските медиуми. Иако во последните неколку години ослабнала 200 килограми, таа се борела со депресија.

 

Живеела во Тјумен во Сибир, околу 2.000 километри источно од Москва, и пред смртта, станала многу позната заради неверојатната трансформација оваа година.

Нуридинова со години била врзана за кревет, а за неa се грижел нејзиниот 25 годишен син. Живеела од социјална помош, а по повикот за помош, била примена во болница каде што од 350 килограми ослабела на 15о килограми.

По операцијата која ја имала во април, не можела веќе ни по скали да оди.

Нуридинова инаку пред да се откаже од својата кариера заради вишокот килограми, била готвачка.

Иако со својата приказна сакала да ги инспирира другите, во мај била примена во болница откако испила 47 антидепресивни таблети.

Лекарите подоцна потврдиле, таа била во депресија, а на новинарски прашања немала одговорено од јуни. Во саботата било потврдено дека починала.

Коронавирус