четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 128
home Живот и стил

Пет најголеми грешки околу негувањето на косата: Лесно може да ја оштетите поради овие навики

Пет најголеми грешки околу негувањето на косата: Лесно може да ја оштетите поради овие навики

Скоро секоја дама сака сјајна, густа и здрава коса, но за тоа е потребна соодветна грижа.

Подолу, прочитајте ги петте најчести грешки што жените ги прават во врска со нега на коса

1. Чешлање на влажна коса
Влажната коса е склона кон кршење и затоа е подобро да ја чешите косата пред, а не после миење. Избегнувајте чешлање на косата кога е влажна, затоа што тогаш е најслаба.

2. Ги миете само краевите
Многу е подобро да се мие косата од корените до краевите. Масажата на скалпот ќе го стимулира растот на косата и ќе ја подобри циркулацијата.

3. Секојдневно миење на косата
Миењето на косата секојдневно ќе ја направи косата безживотна, а шампоните ќе го уништат целото природно масло од скалпот. Ако вашата коса е често мрсна, обидете се да ја миете со благи детергенти.

4. Премногу балсам за коса
Многу девојки ставаат регенератор само на краевите на косата, но потребно е да ставите регенератор и на коренот. Сепак, не е пожелно да се користи премногу регенератор и потребно е темелно да се измие косата после третманот, пишува Women’s женски магазин.

5. Сушење на пешкир
Можеби мислите дека е поздраво да ја исушите косата со крпа. Ова е точно, но ако премногу ја триете косата со крпа, може да ја оштетите. Нежно впијте го вишокот вода од косата и оставете ја косата природно да се исуши.

Коронавирус