петок, 20. мај 2022. Вести денес: 122
home Живот и стил

Паровите кои прават една работа имаат 40 проценти помалку шанси да се разведат

Паровите кои прават една работа имаат 40 проценти помалку шанси да се разведат

Врската пред бракот ги поставува темелите за тоа каков ќе биде брачниот живот и има неколку работи што секој пар треба да ги направи пред бракот за да се осигури дека бракот е изграден врз цврста основа.

Вклучувањето во длабински дискусии за сè, од раѓање деца до комбинирање финансии ви помага да бидете сигурни дека сте со компатибилен партнер, но тоа е процес што трае некое време.

Можеби ова е причината зошто едно истражување од 2014 година открило дека паровите кои се забавувале најмалку три години пред свршувачката имале 39% помали шанси да се разведат отколку паровите кои се забавувале помалку од една година пред свршувачката, пренесува MSN.com.

Според студијата објавена во научното списание Social Science Research Network, паровите кои „шетале“ година до две пред брак имале 20% помали шанси за развод отколку паровите кои „шетале” помалку од една година. Овој број се зголемува до 39 проценти за луѓето кои биле во врска пред брак најмалку три години.

Ваквите резултати од студијата треба да бидат предупредување за сите кои брзаат во брак по средбата со партнерот. Годините пред бракот се време кога навистина запознавате некого, и без тоа време што ја создаде врската, експертите велат дека лесно би можеле да се омажите за некој што не е личност за вас, а тоа често не завршува добро или завршува со развод.

Фаза на меден месец
Бракот и семејната терапевтка и авторка Шерон Гилхрест О’Нил вели дека според нејзиното искуство, паровите кои излегле на терапија непосредно пред бракот „почесто признаваат дека не се познавале доволно добро за да се посветат толку сериозно“.

Гилхрест О’Нил објаснува дека овие парови „сфатиле како го идеализирале својот партнер на почетокот на нивното запознавање, но не дозволувале да признаат грубо однесување / карактеристики на нивните партнери“.

Тој се согласува дека три години се генерално добро време да се добие длабоко разбирање за вашиот партнер, што ви овозможува да донесете информирана одлука кога ќе стапите во брак.

„Предноста на излегувањето неколку години пред бракот лежи во фактот дека можете да ги препознаете сите предупредувачки знаци“, вели авторката и експерт за врски Лорен Пиук, додавајќи дека фазата на меден месец на крајот паѓа во сите парови.

„Може да биде корисно и затоа што можете да се подготвите за помали чекори со поголеми и повозбудливи настани, како што се заедничко сместување или купување куќа“, додава тој, заклучувајќи дека дефинитивно вреди да се инвестира малку повеќе време во врска за да се дојде до точка во која сте сигурни партнерот што сте го избрале.

Коронавирус