петок, 14. јануари 2022. Вести денес: 137
home Живот и стил

Овој напиток од лук е лесен за подготовка, а ќе ви ја прочисти крвта

Овој напиток од лук е лесен за подготовка, а ќе ви ја прочисти крвта

Овој напиток го зајакнува организмот, ја чисти крвта, се бори против вирусите и го зајакнува имунитетот.

Лековитиот напиток од лук го забрзува метаболизмот и го елиминира вишокот масти од организмот.

Покрај тоа, го отстранува вишокот соли и позитивно влијае на нашето општо здравје.

А тоа што е најважно е дека многу лесно се подготвува.

Потребно ви е:

12 чешниња лук

½ литар црвено вино

Подготовка:

1. Исецкајте ги исчистените чешниња лук на четвртинки и ставете ги во тегла.

2. Додадете половина литар вино.

3. Затворете ја теглата и држете ја на сончево место околу две недели.

4. Неколку пати во текот на тие две недели протресете ја теглата.

5. По две недели, процедете ја содржината на теглата и течноста ставете ја во стаклено шише.

Земајте по една кафена лажица од напитокот барем три пати во денот околу еден месец.

До наредниот третман направете пауза од шест месеци.

Коронавирус