петок, 30. јули 2021. Вести денес: 23
home Живот и стил

Овие грешки ги правите на работа ако јадете на биро, совети кои мора да ги знаете

Овие грешки ги правите на работа ако јадете на биро, совети кои мора да ги знаете

Оброците на работното место се една од најголемите причини за внес на премногу калории, а со тоа и создавање вишок килограми.

Преиспитајте ги своите навики за исхрана на работното место, а тоа ќе ви помогне да имате повеќе контрола врз она што го јадете.

Носете своја храна од дома

На овој начин нема да се „товарате“ со сендвичи, печива или пица. Секогаш кога сте во можност, подгответе си храна од дома, но само доколку имате фрижидер на работното место, за да избегнете можност за труење.

Раздвижете се

Воведете кратки паузи на секои 60 минути од работното време. Ако имате доволно време, еднаш до двапати во денот прошетајте на кратка релација околу компанијата.

Пијте доволно вода

Ако не пиете доволно вода, тогаш може да се случи вашиот мозок жедта да ја помеша со глад, па да изедете повеќе храна отколку што ви е потребно. Секогаш имајте свежа вода во шише на бирото.

Одолејте на искушенијата

Автоматите со грицки и десерти, порачувањето пица, тортите за роденден, сето тоа носи со себе и масти и калории. Не треба целосно да се исклучите од тоа, но обидете се да одолеете на непотребните калории во поголем дел од времето.

Коронавирус