среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

Овие две состојки никогаш не ви текнало да ги комбинирате: Со нив ќе си го зачувате здравјето

Овие две состојки никогаш не ви текнало да ги комбинирате: Со нив ќе си го зачувате здравјето

Циметот е еден од најздравите зачини познати за човекот и главно се користи во колачите или пијалоците, за подобрување на нивниот вкус. Но циметот не е само вкусен додаток за слатките, туку и природен лек.

Постојат многу начини да го консумирате, а една од најздравите комбинации е цимет и јогурт. Најдобро е да користите јогурт со низок процент на масти.

Студиите покажаа дека половина лажица цимет дневно може да го намали нивото на шеќер во крвта и се препорачува како превентива за дијабетес тип 2. Експертите исто така тврдат дека циметот може да го намали зголемениот холестерол и триглицеридите.

Мешавината од цимет и јогурт не е добра само за целокупното здравје, туку и за одржување на виткоста.

Консумирањето на оваа мешавина една недела, ќе ви донесе исклучително добри резултати.

Коронавирус