четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 115
home Живот и стил

Овие 3 навики ве спречуваат да ги намалите килограмите

Овие 3 навики ве спречуваат да ги намалите килограмите

На интернет можете да најдете милион содржини за тоа како можете да ги намалите килограмите. Штом ги прочитате тие совети, често мислите дека губењето на килограмите не е толку тежок предизвик. Но, често се лажете.

Ова се три навики кои ви се непријатели во борбата против килограмите:

Пиете кафе на почеток на денот

Освен ако не се будите многу рано пиејќи вода во текот на ноќта, голема е веројатноста дека наутро ќе се чувствувате дехидрирани. Тоа не само што предизвикува стрес во вашето тело, туку и ви ја одзема енергијата и го зголемува вашиот апетит, што не е добра вест доколку сакате да ослабете. Затоа, пред да направите утринско кафе или пак чај, испијте 2 чаши вода.

Не се занимавате со физичка активност

Во просек седиме околу 67 часа во текот на неделата. Благодарение на новиот бран на технологии и нови работни места, денес губиме 100 калории помалку отколку пред 50 години. Но, тоа не значи дека треба да дадете отказ за да ослабете. Дури и кога внимавате што јадете, физичката активност е неопходна за намалувањето на килограмите.

Слушате бавна музика

Ниту една физичка активност не е иста без музиката. Но, доколку сте љубители на побавни жанрови музика, вашата плејлиста може да биде многу помалку ефективна отколку песните и музиката  со бавен ритам. Според многу истражувања, музиката која е брза и содржи мотивациски изрази може да ве натера да се движите побрзо и потсвесно ве мотивира да станете од столче.

Коронавирус