сабота, 17. април 2021. Вести денес: 26
home Живот и стил

Оваа жена ослабе неверојатни 118 килограми: Наместо да биде среќна, таа се соочи со поголем проблем од дебелината (ФОТО)

Оваа жена ослабе неверојатни 118 килограми: Наместо да биде среќна, таа се соочи со поголем проблем од дебелината (ФОТО)

Катерин Шенклин од Оклахома Сити имала 190 килограми и не била во состојба сама да си ги врзе чевлите, а кога се качувала по скали едвај дишела.

За три години загубила дури 118 килограми, но сега се нашла во голем проблем бидејќи ѝ останал вишок кожа кој тежи дури девет килограми.

Поради прекумерната тежина, Катерин имала проблеми со здравјето. Меѓу останатото, страдала од дијабетес и висок крвен притисок, а имунитетот ѝ бил многу слаб. Иако лекарите ја советувале да направи стеснување на желудникот, таа одлучила да ги загуби килограмите по природен пат, а за тоа ѝ требале цели три години.

„Ми требаа три години да ги загубам килограмите. Сè уште се шокирам кога ќе ги видам фотографиите и се прашувам дали тоа навистина сум била јас. Пресреќна сум што успеав тоа да го постигнам со сопствени сили. Вишокот килограми ме спречуваа во многу работи. Не можев да си ги врзам патиките, ниту да се качувам по скали без да останам без здив“, раскажала таа за Дејли Меил.

Но, после губењето на килограмите, ѝ останала вишок кожа. Моментално преку компанијата „Go Fund Me“ собрала средства за операцијата која ѝ е единствена опција за да се ослободи од кожата тешка 9 килограми.

„Кога почнав да ги намалувам килограмите, не размислував за тоа колку кожа ќе ми остане. Се чувствувам како постојано да ме влече гравитацијата поради тоа. А дури и ако се трудам да не размислувам за тоа, тој вишок влијае на тоа како гледам на себе. Направив навистина голема работа, а кога ќе се погледнам во огледало, ја гледам само таа вишок кожа“, заклучила девојката.

 

View this post on Instagram

 

This year bring a whole new journey for me..I have spent the last 3 years working hard on this body.. I have lost 260lbs natural with no surgery.. I finally found a surgeon who would do my legs.. this has been extremely hard since I have been denied by 17 other surgeons and finally found the one ???? .. if you would take the time to share my story I would so appreciate it.. these surgeries on my legs and lower body will be $40,000 ???.. These will happen in a 2 step surgery process.. This is my link to the go fund me if you would like to see my story.. If you would please share my story in hopes of motivating others who are feeling the same way :). gf.me/u/q4gfw9 #bodypositive #weightlosstransformation #weightlosssupport #skinremovalsurgery #weightlossinspiration #bodypositive

A post shared by Catherine Shank (@cshank1986) on

Коронавирус