среда, 18. мај 2022. Вести денес: 16
home Живот и стил

Оваа мајка плаче од исцрпеност: Со емотивна порака покажа колку реално е силно мајчинството (ФОТО)

Оваа мајка плаче од исцрпеност: Со емотивна порака покажа колку реално е силно мајчинството (ФОТО)

Рејчел Џампиетро со искрен приказ на мајчинството го освои интернетот.

Објавила фотографија која е снимена три дена по раѓањето на нејзиното второ дете, ќерката Бела.

Како што вели, фотографијата е резултат на исцрпеноста што ја почувствувала кога првпат останала сама дома со две деца и се соочила со обврските околу новороденчето и тригодишниот син Лукас.

„Ако подобро погледнете, ќе видите дека солзи ми течат низ образите. Малку драматично, знам, но ова е реалност на многу мајки“, напишала.

„Двајцата спијат, ама Лукас само што го имаше најголемиот излив на бес, јас само седев и плачев и не бев ни физички ни психички во состојба да му помогнам. Чувствувам вина, исцрпеност и умор“, додала и рекла дека тоа се помалку пријатните моменти од мајчинството за кои никој не зборува.

„Но токму тие моменти ни даваат сила и нè прават поотпорни. Тешките времиња се најдобрите учители и ако успеете да го поминете тоа во текот на првите денови, месеци и години на мајчинство, тогаш можете сè“, порачала.

За да ја објави фотографијата се одлучила поради совршените фотографии од мајки и деца кои постојано се објавуваат.

Коронавирус