четврток, 30. март 2023. Вести денес: 136
home Живот и стил

Оваа голема грешка ја правите додека се туширате, дерматолозите имаат совет за вас

Оваа голема грешка ја правите додека се туширате, дерматолозите имаат совет за вас

Многу луѓе при туширањето користат многу топла па дури и врела вода, а експертите велат дека тоа е штетно за кожата.

Дерматолозите велат дека лицето е најдобро да го миете со ладна или млака вода, а туширањето под врела вода треба да го избегнувате целосно.

Врелата вода ја суши кожата и ја лишува од нејзините природни и корисни масла. Тогаш таа станува сува и е поподложна на црвенило, дамки, осипи и слични проблеми.

Ладната вода е одлична за кожата.

Ладната вода ја поттикнува циркулацијата и прави кожата да изгледа поздрава. Не практикувајте врела вода доколку имате проблем со притисокот, бидејќи може да дојде до несвестица, особено доколку имате многу низок притисок.