петок, 30. септември 2022. Вести денес: 103
home Живот и стил

ОВА Е НАЈВАЖНАТА СОСТОЈКА ВО КОЗМЕТИЧКИТЕ ПРОИЗВОДИ: Помага во лечењето на акни, ги брише брчките како на шега!

ОВА Е НАЈВАЖНАТА СОСТОЈКА ВО КОЗМЕТИЧКИТЕ ПРОИЗВОДИ: Помага во лечењето на акни, ги брише брчките како на шега!

Сите ја знаеме важноста на цинкот за одржување на имунитетот: за време на пролетниот карантин, лекарите ширум светот едногласно препорачаа земање цинк за да се намали ризикот од заразување со вирусот. Но, корисните својства на елементот не завршуваат тука. Цинкот е честа состојка во козметиката, од навлажнувачи до продукти против стареење. Зошто се додава на козметиката и кому му требаат производи што ја содржат?

Цинк се користи за нега на кожата уште од античко време. Египќаните користеле маст од цинк за различни намени, од лекување рани до одржување на убавината и младоста на кожата. Дури и денес, цинкот сè уште се користи како главна активна состојка во многу козметички производи, но благодарение на подобрените методи на производство, неговата ефикасност значително се зголеми.

Како прво, цинкот е познат по своите антибактериски и средства за дезинфекција и прави одлична работа во контролирањето на производството на себум во кожата. Затоа, често може да се најде во разни лекови против акни и по акни, како и во козметиката за мрсна кожа, бидејќи помага во ублажување на воспалението, спречува развој на бактерии и ефикасно се бори против мрсниот сјај.

Цинкот е моќен антиоксиданс. Ги штити клетките на телото од оштетување на слободните радикали, го забавува процесот на стареење и спречува појава на брчки. Цинкот работи добро заедно со керамиди и колаген, правејќи ја кожата еластична и затегната и и дава природен сјај.

Денес, цинкот може да се најде во широк спектар на козметика – маски, серуми, креми и лосиони. Совршено ја хидрира кожата, го изедначува нејзиното олеснување и ефикасно ја штити од штетните ефекти на околината – загадувањето и ултравиолетовото зрачење.

Коронавирус