вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 50
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Живот и стил

Ова е најстариот е најефективен рецепт за слабеење

Ова е најстариот е најефективен рецепт за слабеење

Губењето на килограмите е процес во кој е потребно да се обрати внимание на низа фактори. Освен физичката активност и контролираната исхрана, која никако не вклучува гладување, во овој процес може да ви помогнат и мали нутриционистички трикови.

Еден од нив е и сокот од три моќни состојки кои ефектно го намалува чувството на глад, го забрзува метаболизмот, дава енергија и помага на телото да ги исфрли вишокот на маснотии.

Напитокот од јаболкова киселина и мед е сојузник во губењето на килограмите, а во комбинација со грејпфрутот дополнително се стабилизира нивото на шеќер во крвта и ефектно се разградуваат мастите.

Состојки: 1 шолја од свежо исцеден грејпфрут, 2 лажички јаболков оцет, 1 лажичка мед.

Подготовка: Се добро измешајте во блендер додека состојките во потполност не се поврзат. Сокот испијте го пред сите три оброци.

Постапката повторувајте ја секојдневно 7 дена во низа, потоа направете пауза од една недела, кога повторно може да ја повторите постапката. Ако не ја поднесувате горчината на грејфрутот, секој втор ден заменете го со сок од свеж портокал.