среда, 28. септември 2022. Вести денес: 86
home Живот и стил

Ова е најдобриот начин да го започнете денот, еве што треба да направите наутро

Ова е најдобриот начин да го започнете денот, еве што треба да направите наутро

Многумина денот го започнуваат со шолја кафе за да се разбудат, но тоа не е најдоброто нешто со кое би го започнале утрото.

Најдоброто нешто што може да го направите за вашиот организам е веднаш по будењето да се напиете чаша вода. Водата не е волшебна напивка, но на организмот делува подобро од било што друга.

Чаша вода на празен желудник го забрзува метаболизмот до 25 проценти. Тоа влијае позитивно на дигестивниот систем.

Но, тоа не е сè. Водата ја поттикнува работата на бубрезите кои го чистат организмот од токсини, насобрани од претходниот ден.

Покрај тоа, водата е одлична доколку сакате да имате посјајни кожа и коса.

Коронавирус