петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 13
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Живот и стил

Ова е најдобриот лек против стрес, сигурно го имате дома во фрижидер

Ова е најдобриот лек против стрес, сигурно го имате дома во фрижидер

Чаша млеко е одличен лек против стрес, затоа што го смирува нервниот систем, велат научниците.

Истражувачите откриле дека млекото функционира најдобро на мозокот, во потрага по идеален начин за намалување на стресот и неговите штетни ефекти врз организмот.

Чаша топло млеко пред спиење

Тајната е во фосфолипидите кои се кријат во млекото, тие се вистински лек за нервоза.

Иако некои веруваат дека треба да се избегне млекото, научниците всушност го препорачуваат.

Тие велат дека конзумирањето млеко носи неопходна рамнотежа на организмот, го олеснува спиењето и го намалува стресот.

Коронавирус