недела, 29. јануари 2023. Вести денес: 65
home Живот и стил

ОВА ДЕВОЈЧЕ Е ХЕРОЈ: Кога била бебе останала без стапала, но денес си го живее својот сон и стана ѕвезда (ФОТО)

ОВА ДЕВОЈЧЕ Е ХЕРОЈ: Кога била бебе останала без стапала, но денес си го живее својот сон и стана ѕвезда (ФОТО)

8-годишната Дејзи-Меј Димитри е ѕвездата на најновата кампања за облека за деца од Ривер Ајлнд и фотографиите со неа се многу инспиративни.

Таа носи слатка облека што  одговара со простетските нозе и изгледа навистина одлично!

Дејзи-Меј била дијагностицирана со фибуларна хемимелија (недоразвиени фибурални коски) кога се родила, па како резултати и двете нејзини стапала биле ампутирани кога имала само 18 месеци. Но, тоа воопшто не ја спречило да направи кариера како модел и манекенка или пак, да вежба во теретана со татко и.

Претставник на компанијата објаснува зошто ја одбрале токму неа:

Ние ги најмуваме моделите во однос на тоа кој најдобро одговара за специфичната кампања. За новата колекција спортска облека, ни беше потребен модел што има многу енергија и што изгледа одлично во парчињата облека. Дејзи-Меј Димитри совршено одговараше во сите точки. Бонус е фактот што таа има и љубов за сè што е поврзано со спортот.

Дејзи-Меј потпишала договор со агенција што ги претставува луѓето со инвалидитет, и брзо потоа имала можност да оди на пистата за време на Лондонската модна недела во февруари оваа година.

Таа често е барана од страна на големи имиња за модни кампањи, но кога не ја фотографираат, најчесто можете да ја најдете во теретаната или пак, како игра фудбал.

#Repost @minimode_lkfw with @get_repost ・・・Where it all began at London kids fashion week big thanks to them for getting my journey started ?? ??SPECIAL ANNOUNCEMENT ??? MINI MODE, London’s Premier Kids Fashion Week is really excited to see @daisy_maydemetre_zebedee blowing up. ?? As most of you know, we’re all about inclusivity in kids fashion and I’ve worked with @zebedee_management for the last 2 years now championing what they do so we’re feeling super proud to see Daisy on the @itvnews and @metronewspaper @riverisland @riverislandpr @ted. At our Inaugural Show in February I had grown men telling me that she brought tears to their eyes which really shows what and inspiration she and her family are!! @big_al_demetre you guys rock. Mini Mode loves what your doing and thank you for doing Mini Mode first at our first. Designer @amelieetsophie Image @emmawrightphotography HMU @wowbeaute Styling @beckyseager Asst @kate_e_hill

A post shared by Daisy-May Demetre (@daisy_maydemetre_zebedee) on