четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 185
home Живот и стил

Откриени се 18 мутации на коронавирусот во телото на 47-годишна пациентка

Откриени се 18 мутации на коронавирусот во телото на 47-годишна пациентка

Руски научници опишаа случај на пациент со ослабен имунолошки систем, во чие тело коронавирусот разви 18 нови мутации, пренесува „Известија“, повикувајќи се на медицински извештај на научници од Институтот за наука и технологија во Сколково (Сколтех) во соработка со истражувачи од Институтот за проблеми во преносот на информации „А.А. Каркевич “до Руската академија на науките, од Првиот државен медицински универзитет. „ИП Павлов“, објави Dariknews. .

Станува збор за 47-годишна жена со лимфом која се заразила со КОВИД-19 во април 2020 година додека била на хемотерапија. Нејзините тестови за коронавирус тогаш покажале позитивни резултати до септември.

На пациентот му беше дијагностициран не-Хочкинов дифузен лимфом на Б-клетки (малигна неоплазма) во фаза IV. Таа се заразила со коронавирус на одделот додека била на хемотерапија.

Мутациите во новата варијанта се совпаѓаат со оние претходно забележани кај други имунокомпромитирани пациенти и со оние кои се јавуваат во „британската“ варијанта на коронавирусот. Ова го објасни Константин Крутовски, професор на Катедрата за геномика и биоинформатика на Сибирскиот федерален универзитет, професор на универзитетот во Гетинген.

Покрај тоа, две од вкупно 18 мутации се совпаѓаат со оние пронајдени во заразени норки од фарми во Данска, се вели во извештајот.

Коронавирус