вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 152
home Живот и стил

Откриен е витамин кој го запира развојот на коронавирусот

Откриен е витамин кој го запира развојот на коронавирусот

Научниците ширум светот се борат да најдат лек за коронавирусот. Русија прва објави дека создава вакцина против КОВИД-19. Во други земји, студиите сè уште траат, како и проучување на ефектите на разни веќе познати лекови и витамини врз пациенти со коронавирус.

Значи, лекарите веќе докажаа дека, за да го намалите ризикот од респираторни заболувања, мора да консумирате цинк, витамин Ц и куркума. Пред неколку дена, Манипалната академија за високо образование и Регионалниот центар за биотехнологија во Индија објавија студија која покажува дека посебна форма на Б12 – метилкобаламин – може да ја потисне репликацијата на вирусните клетки (студијата е објавена во списанието IUBMB Life).

„Оваа супстанца може да се препише како профилактичко средство за ризични групи – медицински персонал, стари лица или лица со основни медицински состојби – за да се намали веројатноста за инфекција“, се вели во студијата. Но, научниците забележуваат дека се потребни повеќе истражувања со цел витаминот Б12 да се користи во третманот на пациенти со коронавирус.

Што треба да знаете за витамин Б12?

Симптоми на недостаток на витамин Б12:

Влошување на згрутчување на крвта
Неприродно црвен и сув јазик
Чешање на скалпот, првут
Неправилен менструален циклус
Честа вкочанетост на нозете и рацете, чувствувајќи се како нешто да ползи по кожата
Депресија, депресивно расположение
Зголемен замор
Блед или жолтеникав тон на кожата
Нарушувања во кардиоваскуларниот систем
Забавен ритам на срцето
Постојана поспаност и замор
Силно опаѓање на косата, кревкост
Мали рани и чиреви се формираат на мукозните мембрани
Вртоглавица.
Придобивките од витамин Б12

Го регулира производството на еритроцити: го стимулира нивното производство, спречува нивно уништување и недостаток
Позитивно влијае на процесот на хематопоеза
Промовира целосна асимилација на протеините од страна на телото
Ја подобрува регенерацијата на ткивата на црниот дроб, бубрезите и срцето. Го спречува развојот на болести во овие органи
Го штити нервниот систем од уништување, штетни ефекти на надворешни и внатрешни неповолни фактори
Спречување на анемија
Ја нормализира работата на ензимите
Активира поделба на клетките.

Б12 ги покрива нервните клетки со миелинска обвивка, што е потребно за нивна целосна и сигурна заштита. Ова е единствена функција на витамини. Ова својство на Б12 може да биде вистински спас доколку вашата работа и начин на живот вклучуваат постојана нервна напнатост и стрес. Земајќи дневна потреба за витамин ќе ве спаси од депресија, раздразливост, промени во расположението и агресија. Таквата превенција нема да биде излишна за студентите за време на периодот на полагање испити и подготовка за нив.

Дневна потреба за витамин Б12

За возрасно лице, стандардниот дневен внес за Б12 е околу 2,4 mcg. Но, вреди да се запамети дека оваа сума е погодна само за оние кои не се подложни на нервни шокови и немаат лоши навики и прекумерен стрес. За време на стрес, зависност од никотин, зголемен товар и замор, дозата може да се зголеми за 10-20%.

Која храна е богата со Б12?

Говедско месо
Посни парчиња свинско месо
Пилешки црн дроб
Јајцата, поточно жолчките, содржат Б12 во големи количини
Морска храна
Риба (скуша, пастрмка, лосос, сардини)
Млечни производи – сирење, млеко, кефир, павлака, природен јогурт
Билни производи – соја, зелен кромид, лисја од зелена салата, спанаќ.

Коронавирус