петок, 30. септември 2022. Вести денес: 94
home Живот и стил

Отечени прсти и нозе, подочници: Телото ќе ви се промени во рок од 24 часа доколку ја исфрлите течноста, еве како

Отечени прсти и нозе, подочници: Телото ќе ви се промени во рок од 24 часа доколку ја исфрлите течноста, еве како

Ако често се чувствувате уморни, слаби, надуени, а очните капаци исто така се отечени, тоа е знак дека течноста останува во вашето тело. Да се ​​ослободиме од течностите е всушност првиот успешен чекор кон детоксикација и слабеење.

Многу фактори влијаат на фактот дека течноста се задржува во ткивото на вашето тело и дека таа полека се исфрла од телото. Овие се некои од главните причини за појава на едем.

лоша исхрана
слаба циркулација
недостаток на движење и премногу седење
недостаток или вишок на некои витамини и минерали
проширени вени
стрес
менструалниот циклус
изложеност на топлина предолго
алергии
заболување на црниот дроб
срцева болест
болест на бубрезите
проблеми со тироидната жлезда
одредени лекови

Сè започнува со прекумерно внесување сол, односно натриум во организмот, а за да се исфрли течноста, потребен е калиум.

Елиминирајте ја храната што ве мачи, а тоа се најчесто солени закуски, солена, преварена храна. Водете дневник за диети и обидете се да откриете дали има некаква врска помеѓу она што го јадете и како се чувствувате потоа. Подуеност и задржување на водата може да бидат еден од симптомите на нетолеранција на храна, без разлика дали станува збор за млечни производи, пченица или нешто друго.

Намалете го внесот на сол и јаглехидрати. И двајцата имаат способност да ги врзуваат молекулите на водата за себе, кои ќе останат заробени во вашето ткиво.

Вежбајте. Вежбањето ве поти и тоа е еден од начините освен да се навлажни, да извадите вода и сол од вашето тело. Непотребно е да се каже, тоа ќе ви помогне да се чувствувате подобро и да изгубите тежина, бидејќи не само што го исфрлате вишокот вода, туку и согорувате калории. Трчањето е идеална активност за такво нешто. Ако поради некоја причина не ви е дозволено да вежбате, обидете се да поминете време во сауна и обидете се да се потите на тој начин, но претходно консултирајте се со доктор.

Пијте повеќе вода, потребни се 8 чаши вода за вашето тело да функционира нормално и да остане хидрирано.

Од чаевите, добри диуретици се јаглика, бреза, пченкарна свила, глуварче. Овие чаеви се пијат неколку дена, најмногу до 7. Најдобро е да ги земате 2 до 3 пати на ден, 15 до 30 минути пред оброк, како и да ги избегнувате навечер.

Коронавирус