среда, 7. декември 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

Од дебелина не можела да се движи, докторите имале страшни прогнози: Денес нема да верувате дека ова е истата личност (ФОТО)

Од дебелина не можела да се движи, докторите имале страшни прогнози: Денес нема да верувате дека ова е истата личност (ФОТО)

Амбер Рахди имала само 23 години кога лекарите и рекле дека нема да доживее 30 години ако не преземе нешто со својата тежина. Во тоа време имала скоро 300 килограми и се пријавила на ТЛЦ-шоуто „My 600lb Life“.

Амбер не можеше да стои повеќе од половина час, не можеше да се истушира ​​и по секоја цена избегнувала да ја напушти куќата, а кога требаше да излезе, се движеше само со помош на специјализиран скутер, пишува Задоволна.рс .

Таа не можеше да влезе во автомобилот и беше тешко да живее нормално бидејќи не можеше да најде работа. Колку и да звучеше неверојатно на другите дека има 298 килограми, за неа беше нормално. На само пет години тежеше близу 72 килограми и никој не знаеше како да и помогне.

Со години живееше нездраво и само се дебелееше, а луѓето околу неа само ги охрабруваа лошите навики во исхраната. Очајна да промени нешто, во 2014 година аплицираше за „My 600lb Life“ и д-р Новзардијан веднаш започна да ја лекува.

Најпрво го намали внесот на калории и полека го зголеми нејзиното ниво на физичка активност. Амбер првично успеа да изгуби 10 килограми, а потоа Новзардијан се согласи да и направи операција за бајпас на желудник. Преку таа операција, строг режим на броење калории, контролирајќи ги порциите што ги јаде и вежба, Амбер успеа да изгуби повеќе од 180 килограми.

Денес, Амбер е инспирација за луѓето кои поминуваат низ слични проблеми. Наскоро ќе наполни 30 години и е потполно непрепознатлива, а 215.000 луѓе ја следат на Инстаграм, пишува Задоволна.рс.

Таа ги користи своите профили на социјалните мрежи за да ги мотивира луѓето да се менуваат преку објавите во кои објаснува што може и што не може да се контролира.

Qatar 2022