вторник, 28. септември 2021. Вести денес: 0
home Живот и стил

Ноќното потење е голем проблем за сите, ова е најдобриот лек

Ноќното потење е голем проблем за сите, ова е најдобриот лек

Стресот и несоницата се само некои од причините за прекумерно потење во сон. Овој период од годинава, секоја ноќ, ваков проблем имаме речиси сите.

Благодарејќи на овој природен лек од жалфија, нема да се будите облеани во пот.

Потењето во сон е појава која се случува цела година, без разлика на временската температура. Една од основните причини за тоа е стресот. Оваа непријатна појава која влијае и на несоницата може да се санира со помош на жалфија

Оваа билка делува така што на организмот му ги одзема сите материи кои предизвикуваат потење ноќе.

Рецепт:

10 грама жалфија, секое утро потопете ги во вода. Оставете ги покриени да отстојат 5 минути.

Процедете и испјте го “лекот“ на празен желудник.

Оваа терапија трае еден месец, а потењето за тоа време треба да престане.

Коронавирус