петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 154
home Живот и стил

Никогаш нема да го кажат на глас, но еве што мислат мажите за жени кои сакаат сами да си платат пијалак: „Дали тоа жената сака да биде џентлмен?“

Никогаш нема да го кажат на глас, но еве што мислат мажите за жени кои сакаат сами да си платат пијалак: „Дали тоа жената сака да биде џентлмен?“

Неодамна на популарниот форум „Ispovesti.com“ започна дебата за плаќање на пијалоци. Имено, на еден маж очигледно му здосадило постојано да го вади паричникот, па сакал на анонимен начин да ги праша дамите дали има можност да заштеди пари при излегување. Меѓутоа, кога го напишал ова, сигурно не очекувал ваква осуда од сопствениот пол.

– Девојки нели ви е глупаво некој да ви плаќа пијачки нон стоп итн. Само прашувам – напиша анонимен човек и со ова прашањето започна лавина од осуди и дебата..

Повеќето од нив беа мажи кои остро ја осудија оваа идеја за отстапување од бонтон, па затоа коментарите како овие добија најголема поддршка:

„За тоа се жалат само оние без пари. Зошто не би ѝ платил на девојката за пијачка“, „Дали жената сака да биде господин, а мажот дама? Нека ти плати господинот пијачка и уживај и не комплицирај …” и “Дојде време кога се распрашувате за се. Што ве мачи сега? Добро беше, добро е и добро ќе биде мажот да плати за жена. Ви кажа ли некој дека сте досадни со овие ситници?

Сепак, жените беа малку поделени кога станува збор за овој гест.

-Непријатно ми е кога одам на првиот состанок, но очекувам мажот првпат да плати пијалок – напишала едната девојка, а другата малку поинаку го ставила овој став: „Ако сакав да си платам, сама би одел во кафуле“.

Но, имаше и неколку дами кои решија да започнат „револуција“ во коментарите и да се изборат за правото да платат пијачка, ручек или воопшто излегување.

-Не знам во кој век се оставени овие луѓе за кои е нормално маж да плати за се. И да немам пари не би дозволила, туку би предложила да се прошетаме, да останеме дома итн. Јас плаќам еднаш, еднаш тој ќе плати. Порано домашната работа беше женска обврска, значи дека е се уште, штом гледам дека мислиш дека мажите треба да платат и дека ти е жал кога не го прават тоа? Жените не треба да плаќаат „ради реда“ или понекогаш, туку исто како и мажите – напишала една жена со која многумина се согласиле.

Коронавирус