сабота, 14. декември 2019. Вести денес: 18
Во живо

ВО ЖИВО: Прес-конференција на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски

home Живот и стил

Ни случајно не ја фрлајте лушпата од ова овошје: Лечи псоријаза, ги отстранува акните и ги избелува забите

Ни случајно не ја фрлајте лушпата од ова овошје: Лечи псоријаза, ги отстранува акните и ги избелува забите

Баш како и бананата и нејзината лушпа е преполна со хранливи материи. Во некои земји, како Индија, лушпата од ова вкусно овошје ја сметаат за деликатес, но неа може да ја користите и за разубавување.

Бананата е многу здрава и богата со витамини, но и нејзината лушпа е богата со растителни влакна. Ние вообичаено ја фрламе, а Индијците многу години ја користат за различни работи.

Лушпата од банана е добра за кожата и успешно ги третира разните кожни болести. Истријте ја лушпата од банана на кожата и таа ќе делува како антибиотик, ќе ја хидрира вашата кожа, ќе го ублажи чешањето. Користете ја внатрешната страна од лушпата.

Тоа што ќе ви се допадне е тоа што како и кокосовото масло, внатрешната страна од лушпата од банана има моќ на здрав начин да ги избели вашите заби. Само треба со неа убаво да ги истриете вашите заби, секој ден барем 15-тина денови и ќе заблежите значителна промена.

Секако дека е подобро секогаш да користите природни намирници затоа што тие не можат да предизвикаат некои последици како што може употребата на разни хемиски препарати.