понеделник, 18. јануари 2021. Вести денес: 38
home Живот и стил

Неодоливи фотографии: Поларни мечиња за првпат излегуваат на снег со мајка си

Неодоливи фотографии: Поларни мечиња за првпат излегуваат на снег со мајка си

Поларни мечиња кои првпат излегуваат на снег со мајка си во Канада ќе ве освојат со својата неодоливост.

Мајките мечки ги изнесуваат своите малечки надвор од пештерите на околу 3-месечна возраст за да ги научат да ловат и да преживуваат на Арктикот.

Фотографиите ги направи Винс Бартон.

„Мечињата се многу мали, па треба да застануваат често за да се одморат. Мајката ги топли и штити додека тие се одмараат. Беше огромна привилегија да се биде во близина на толку неверојатни животни. Навистина би било ужасно доколку продолжиме по сегашниот пат на уништување на планетата и ако овие, заедно со други прекрасни суштества, бидат уништени во дивината“ – изјавил фотографот.

Коронавирус