петок, 25. септември 2020. Вести денес: 140
home Живот и стил

НЕОБИЧЕН ОГЛАС: Милијардер бара 10 луѓе да живеат со него на рајски имот

НЕОБИЧЕН ОГЛАС: Милијардер бара 10 луѓе да живеат со него на рајски имот

Германскиот милионер Карл Рајпен трага по десет лица кои би живееле со него на неговиот имот во Нов Зеланд, кој тој го опишува како рај на земјата.

Откако со години таму живеел сам, посакал друштво.

Рајпен, кој своето богатство го стекнал со продажба на конзервирано замрзнато кафе, веќе два пати во последните седум години објавил оглас во локалните весници во кои ги бара наведените луѓе.

На неговиот имот во Нов Зеланд, вреден 8,5 милиони долари, има штала, винарија и затворена арена, а комплетниот имот е сместен на западното крајбрежје на оваа држава.

-Може да живеат во куќи за две лица и да делат преубава винарија за состаноци и ручек. Можете да уживате во проштека, риболов, купување, возење со кајак, набљудување на птици, пливање или гледање убави животни, рекол Рајпен.

Тој ги повикал сите до 70 години да се пријават и додал дека се добредојдени и оние кои имаат сопствени коњи.

-Доколку сте заинтересирани да живеете со група интересни луѓе, тоа за вас може да биде нешто сосема ново, додал Рајпен во рекламата.

Коронавирус