сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 16
home Живот и стил

Не ви требаат скапи третмани за убава кожа, еве како ви помага редовното туширање

Не ви требаат скапи третмани за убава кожа, еве како ви помага редовното туширање

Влагата која се создава за време на туширањето со топла вода е благодет за дишните патишта, синусите, грлото и бронхиите. Ако се концентрирате на бавно и длабоко дишење додека се туширате, влагата ќе раствори сè што насобрало во вашите дишни патишта и ќе ве ослободи од притисокот.

Покрај тоа, топлата пареа го стимулира излачувањето на токсините од телото, се грижи за циркулацијата и на кожата дава убав изглед, а што е многу важно, има ефект врз целулитот.

Во овој случај, црвенилото на кожата е добра работа, бидејќи крвта се повлекува на површината, а со тоа и подобро се храни ткивото и кожата со кислород и хранливи материи. Со зголемена концентрација на кислород, имунитетот ефикасно се справува со токсините и ја стимулира лимфната дренажа. Но овој систем мора сами да го поттикнеме и тоа со вежби или масажи, а резултатите се подобра функција на метаболизмот, посилно лачење на штетни материи од ткивото и помалку целулит.

Порите се отвораат под влијание на топлината и на овој начин можете подобро да го исчистите лицето од здодевните и упорни митесери. Кожата се чисти длабински, а резултатот е сјаен и убав изглед. Не треба да заборавите дека со туширањето ќе се опуштите и ќе почувствувате олеснување во мускулите и зглобовите. Топлината со векови се употребува како терапија кај болните тегоби како што е артритисот и да се подобри флексибилноста на зглобовите и мускулите.

Коронавирус