понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

Не трошете пари на скапи препарати: Посадете ги овие билки, тие ќе ги избркаат комарците и бубачките

Не трошете пари на скапи препарати: Посадете ги овие билки, тие ќе ги избркаат комарците и бубачките

Наместо разни спрејови против комарци, кои можат да ја иритираат вашата кожа, засадете неколку корисни растенија во саксии и уживајте во многуте придобивки.

НЕВЕН

Цветот од невен е лековит, тој е важна состојка во мешавините на чај што ги елиминираат проблемите во дигестивниот тракт и ги прочистува крвните садови и ги релаксира.

Невенот е многу корисен и убав цвет. Неговиот специфичен мирис комарците воопшто не го сакаат. Оние кои имаат градина со зеленчук, треба да посеат обилно невен, бидејќи тие ги одбиваат и инсектите кои напаѓаат домати.

Невенот, според тоа, треба да се сади меѓу редовите домати за дополнителна заштита.

ЛАВАНДА

Лавандата може да се користи на многу начини и заслужува да најде место во дворот или на балконот. Мирисот на лаванда ги одбива натрапниците, а кога се суши и се става во вреќи со платно, ги одбива и молците.

БОСИЛЕК

Иако листовите од босилек најчесто се користат за збогатување на вкусот на храната, здравствените придобивки од нејзиното консумирање се скоро бесконечни! Зелените лисја се природен антибиотик и делуваат на бактерии и габи, а истовремено ја оживуваат кожата.

Босилекот е најпознатата фабрика за одвлекување комарци во нашата нација. Корисен е и како зачин, а ниту мувите не го сакаат неговиот мирис. Расте исклучително лесно во саксии, па затоа треба да се редат пред прозорецот, веднаш до вратата и на балконот.

НАНЕ

Нането е исто така корисен сојузник во борбата против комарците. Мирисот на нане иритира оси, мравки, муви.

Чајот од нане пред спиење го смирува организмот и ви помага полесно да заспиете. Ги намалува главоболките и стомачните проблеми предизвикани од стрес.

ЛИМОНОВА ТРЕВА

Мелиса од лимон растерува разни бубачки, па затоа треба да се сади во близина на влезната врата. Проблемот е ако вратата е на северната страна, бидејќи на мајчиното растение му се допаѓа сонцето или полу-сончевите делови, а во исто време му треба влажна почва со добра дренажа. Исто така, кога е примен, мелиса брзо расте. Затоа, најдобро е да го засадите во саксии и да го преместите на посакуваното место.

Лимоновата трева може многу да влијае на квалитетот на нашиот сон, затоа често се препорачува како природен лек за несоница, како и за анксиозност, депресија и напнатост.

Коронавирус