вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

Не се случи љубов на прв поглед? Еве како постепено да го/ја натерате да полуди по вас

Не се случи љубов на прв поглед? Еве како постепено да го/ја натерате да полуди по вас

Само мал број луѓе „паѓаат“ на некого на прв поглед, што значи дека постепено се заљубуваме во партнерот. Овие техники можат да ви помогнат да освоите некого!

Нема волшебна напивка што ќе направи некој да се заљуби во вас, иако некои совети можат да ви помогнат. Еве што велат експертите (и нема никаква врска со советот „скрати го здолништето“, „извади ги градите“ …).

Бидете достапни (на почетокот)

Колку повеќе комуницирате со некого, толку се поголеми шансите да ви се допадне таа личност, вели Дејвид Либерман, специјалист за проучување на човековото однесување. Затоа, не обидувајте се да се правите недопирливи, ако не сакате луѓето да мислат дека сте арогантни и студени. Наместо тоа, обидете се да поминете што повеќе време со саканата личност, сè додека не ја добиете… а потоа станете малку помалку „достапни“.

Немојте секогаш да бидете тука на дофат на рака

Кога доволно ја запознавте личноста, се обидовте да добиете убаво мислење за вас, започнете да се гледате малку поретко. Имено, докажано е дека луѓето повеќе ценат и сакаат нешто што не им е толку лесно достапно. Кога ќе размислите за тоа, има смисла – и трик-маркетингот на „ограничените акции“ нѐ натера да купиме нешто што можеби навистина не ни треба што е можно поскоро. Исто е и со луѓето, велат експертите.

Дозволете им да направат нешто за вас

Кога некому ќе дадете нешто или направите нешто убаво за таа посебна личност, се чувствувате убаво, задоволни сте од себе затоа што сте направиле некого среќен. Меѓутоа, кога го правиме тоа, таа личност често ја идеализираме во себе, „оправдувајќи се“ со тоа што тој е прекрасен и дека го заслужува тоа, па затоа таа личност уште повеќе ни се допаѓа.

Затоа експертите ве советуваат да дозволите вашата специјална личност да направи нешто за вас, бидејќи тие ќе ве идеализираат и уште повеќе ќе им се допаднете. Да, малку себичен стручен совет…

Погледнете ги во очи

Психологот од Харвард, Зик Рабин, тврди дека љубовта се „мери“ со времето што го поминуваат паровите гледајќи се едни во други. Тој открил за време на истражувањето дека вљубените парови се гледаат 75 проценти од времето додека разговараат, додека во разговор со некој во кој не сме заљубени, тоа време е од 30 до 60 проценти.

Според експертите, ова е корисен трик доколку сакате некој да се заљуби во вас, бидејќи гледајќи во нивните очи, ќе му го „заматите“ мозокот, со што ќе започнете да лачи фенилетиламин, супстанца што нервниот систем ја произведува кога сме заљубени. Токму оваа супстанца е виновна за фактот што вашите дланки се пот во присуство на (потенцијален) партнер, срцето чука брзо, пеперутките „работат“ во вашиот стомак … Колку повеќе мозокот ги произведува овие супстанции, толку се поголеми шансите некоја личност да се зауби.

Коронавирус