четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 45
home Живот и стил

Не можете лесно да заспиете навечер? Овие работи веднаш исфрлете ги од вашата спална соба!

Не можете лесно да заспиете навечер? Овие работи веднаш исфрлете ги од вашата спална соба!

Квалитетното спиење е непроценливо за телото и за добро функционирање следниот ден. Една студија открила дека постојаната несоница може да доведе до сериозни здравствени последици.

Сè што нè разбудува и нервира, дури и на потсвесно ниво, мора да биде исфрлено од просторијата во која спиеме.

Психолозите објаснуваат зошто е неопходно да се исфрлат овие работи од спалната соба.

Телевизор

Едноставно прмногу го одвлекува вниманието, се согласуваат експертите, објаснувајќи што се случува кога спиеме со телевизорот, дури и ако уредот е целосно исклучен.

„Што и да сте пуштиле да ве заспие, сигурно има некоја програма што инаку ја сакате. Мозокот ќе ослободи хормони поврзани со возбуда и тоа сепак ќе ве разбуди“.

Мислите за работа

Кога одите во кревет, оставете ги сите ваши грижи поврзани со работата на вашата работна маса.

Размислувањето за обврските само се меша со квалитетот на спиењето и го продолжува времето за заспивање.

„Треба целосно да го исклучите надворешниот свет 30 минути пред спиење. Ова значи дека сè што е поврзано со работата, кое ќе го задржи вашиот мозок буден и можеби повеќе нервозен, треба да се остави надвор од спалната соба”.

Неред

Купот алишта да не биде последното нешто што ќе го видите пред спиење.

„Бројни студии покажале дека нередот и хаосот во спалната соба можат сериозно да влијаат на спиењето. Нашиот ум регистрира неуредна спална соба како недовршена задача, дури и ако е на несвесно ниво. Вашата спална соба треба да биде тивок, хармоничен простор каде што ништо нема да ве нервира “.

LED осветлување

Најдоброто нешто, советува професорката од Универзитетот во Вирџинија, Маријана Шкло-Кокс, е да ја исфрлите целата технологија од просторијата каде што спиете.

„Сината светлина што ја испуштаат уредите на екранот може да влијае на квалитетот на спиењето. Ве советувам да немате компјутерски монитори, лаптопи во просторијата и ако е можно, отстранете кој било друг уред што има LED светло”, вели таа.

Коронавирус