сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 24
home Живот и стил

Научниците предупредуваат: Причината за тешките заболувањa се наоѓа во вашиот дом

Научниците предупредуваат: Причината за тешките заболувањa се наоѓа во вашиот дом

Научниците предупредуваат дека секојдневните домашни работи или нивното избегнување значително можат да го нарушат здравјето на целото семејство!

На пример, активностите како перење и готвење неизбежно го менуваат воздухот кој го вдишувате во домот – користењето на хемикалии при бришење на подовите или прозорците испушта и до 900 видови токсични материи во воздухот! Исто така, во вашиот семеен дом во аглите се кријат мувла, полен, како и јаглерод моноксид кои ги донесувате на облеката, валканите сунѓери, шпоретите на плин, па е подобро да се преориентирате на домашни производи.

Најсилната врска со лошиот квалитет на воздухот во домот научниците ја пронашле со срцевите заболувања, рак на белите дробови и развојот на астма.

Симптоми кои укажуваат на загадување на воздухот во вашиот дом:

Кашлање, солзење на очите, вртоглавица, замор и главоболка се некои од поблагите знаци дека во вашиот дом воздухот е загаден. Но, можат да се појават и посилни симптоми како иритација на очите, осип, болка во мускулите, проблеми со дишењето, температура и чувство на студ.

За среќа, со следните совети можете значително да го намалите внесот на штетни честици, материи и микроорганизми во вашиот дом и така да избегнете опасни болести!

Совети кои можат да ви помогнат и кои треба да почнете да ги применувате веднаш

1. Водете сметка секој ден да ја проветрувате секоја просторија во домот.

2. Користете еколошки производи за чистење – во нив има помалку токсини и загадувачи, па поради тоа и воздухот ќе биде посвеж и почист.

3. Наместо дезедоранс во лимено шише, користете рол-он во пластична кутија.

4. После користењето, како и во текот на ноќта, исклучете ги од струја сите уреди кои не мора постојано да бидат уклучени како полначите кога уредите се полни – ќе имате двојна добивка: и почист воздух и помала сметка за струја!

5. На теписоните се собираат габи, грини, прав, влакна од домашните миленичиња и уште многу штетни честички, па подобро е да се одлучите за дрвен под и домашни влечки.

6. Никогаш дома немојте да влегувате облечени, бидејќи чевлите на себе носат многу загадувачи, нечистотии и земја, која така ќе ја разнесете по целиот дом, а подоцна неминовно ќе дојдете во контакт со неа.

7. Потрудете се облеката да ја сушите надвор на свеж воздух, а доколку немате можност за тоа, што почесто отворајте ги прозорците.

8. Редовно менувајте ги завесите на кадата и обрнете внимание да не бидат од винил – овој материјал ја задржува водата, па на него мувлата се развива со брзина на светлината.

Црна статистика

Се проценува дека непроветрениот стан и загадениот воздух во домот е број еден причинител за развој на болести во Европа. Научниците откриле изненадувачка поврзаност помеѓу изложеноста на загадувачи во затворените простории и кардиоваскуларните болести, а мноу истражувања потврдиле дека загадувањето на воздухот индиректно предизвикува и до два милиони смртни случаи годишно!

Коронавирус