сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

Научници од Оксфорд: Се испитуваат ефектите од мешањето на различни вакцини против Ковид-19

Научници од Оксфорд: Се испитуваат ефектите од мешањето на различни вакцини против Ковид-19

Мешањето на различни видови вакцини против коронавирус е веројатно безбедно и ефикасно, но истражувачите се уште собираат податоци за да се потврди тоа, велат експертите од британскиот универзитет во Оксфорд.

-Вакцините против Ковид-19, што се одобрени низ целиот свет, се дизајнирани да го активираат имунолошкиот систем да создава антитела во борбата против коронавирусот, но се разликуваат по начините на кои тоа се прави, изјави д-р Кејт О’Брајан, директор на Одделение за вакцини на Светската здравствена организација (СЗО).

Научниците од Оксфорд тестираа комбинации на вакцини што се даваат во две дози, како што се АстраЗенека, Модерна, Новавакс и Фајзер. Досега добиените податоци покажуваат дека вакцинацијата прво со Астразенека, а потоа со вакцината Фајзер е безбедна и ефикасна. Исто така, од оваа комбинација постои малку поголема можност за несакани ефекти како што се чешање и треска.

Според вирусолозите, причината за тоа може да биде тоа што мешањето на различни видови вакцини предизвикува посилен одговор на имунолошкиот систем. Во некои земји, здравствените власти веќе предложија мешање на вакцини во одредени ситуации.

Откако беше откриено дека вакцината АстраЗенека во ретки случаи влијае на формирање на згрутчување на крвта, многу европски земји, како Германија, Франција и Шпанија, им препорачаа на луѓето кои ја примиле првата доза на вакцината АстраЗенека за втора да ја изберат Фајзер или Модерна.

Qatar 2022