сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 46
home Живот и стил

Народен трик: Ставете лук под перницата или во џебот- еве зошто

Народен трик: Ставете лук под перницата или во џебот- еве зошто

Веројатно сте слушнале дека некои луѓе го ставаат лукот под перница пред да одат на спиење. Според старите верувања така може да се подобри вашиот сон.

Постои и верување дека доколку носите лук во џебовите ќе ве прати добра среќа.

Дури, и во старите верувања и преданија лукот се носел со себеси за да се заштитат од лошите духови. Некои лукот го оставаат меѓу другата храна, во тавите и тенџерињата, за да ги елиминираат штетниците.

Доколку и вие имате проблем со спиењето, обидете се со овој народен трик – ставете лукче под перница или носете го во џеб – за да ја елиминирате негативната енергија околу вас.