сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 42
home Живот и стил

Направете си сами лек за кашлица, веднаш ќе ви биде подобро

Направете си сами лек за кашлица, веднаш ќе ви биде подобро

Станува збор за сируп од кромид, едноставен е за подготовка и може да се користи кај возрасни и кај деца, како лек за кашлица и растечен нос. Кај кашлицата ја намалува количината на слузта или спречува нејзино формирање.

Кромидот е богат со многу состојки и е важен извор на фолна киселина, калциум, фосфор, магнезиум, хром, железо, јод и други елементи.

Кромидот ефективно делува при анемија поради големата содржина на железо. Сирупот од кромид исто така ја намалува температурата.

Подготовка :

Земете две средни главици кромид, излупете го само првиот слој на кората, пресечете ги на 4 делови и ставете ги во 1 литар вода. Во вода додадете и 100 грама кафеав шеќер, а смесата, откако водата ќе зоврие, гответе ја уште 15 минути.

Оставете да се излади и ако вкусот не ви се допаѓа, додадете повеќе мед. Пијте лажица по лажица во текот на целиот ден.

За кашлица, болки во грлото и настинка, повторете ја истата процедура 2-3 дена.

ЕУРО 2020

Македонија