петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

Најубавиот топол пијалак за оваа зима- еве како да го приготвите

Најубавиот топол пијалак за оваа зима- еве како да го приготвите

Ова е одличен пијалак кој ќе ве стопли, а особено е познат во Англија. Се пие топол во текот на зимата и има одличен цитрусен вкус.

Потребни состојки:

1 филтер кесичка „Earl Gray“ чај

235 мл. превриена вода

60 мл. виски

2 лажици цеден сок од лимон

Мед, за вкус

1 тркалце исечен лимон, за декорација

Начин на подготовка:

Ставете ја кесичката чај во шолја за млеко. Додадете ја топлата превриена вода и оставете да отстои околу 4 минути. Отстранете ја кесичката. Додајте го вискито и лимоновиот сок. Измешајте убаво. Додадете мед за вкус. Во шолјата пуштете го тркалцето лимон.

Можете да додадете и малку цимет.

На здравје!

Коронавирус