вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 0
home Живот и стил

Најдобри природни решенија за болки во грбот

Најдобри природни решенија за болки во грбот

Покрај вежбите за истегнување кои ги зајакнуваат мускулите кои го држат ‘рбетот, се препорачуваат редовни прошетки, пешачење, брзо одење и пливање, како и губење на вишокот килограми.

Австралиските научници објавија студија за тоа како вежбањето со помош на видео игри може да ја намали болката. Во студија спроведена на 60 лица постари од 67 години, испитаниците вежбале три пати неделно со популарната конзола за видео игри „Wii“. Тие работеа со програми за вежбање, вежби за истегнување, сила и аеробни вежби.

После осум недели, болката кај сите испитаници се намали за 30 проценти во споредба со почетокот на вежбањето, и целата зголемена подвижност. Особено е важно испитаниците да вежбаат дома и да имаат слобода да изберат кога и колку сакаат да вежбаат.

„Напредокот што испитаниците го постигнаа со вежбање без физиотерапевт е еднаков на резултатите постигнати при редовна физиотерапија“, рече еден од водачите на студијата, др. Џошуа Задро. Овие резултати покажуваат, како што посочува, како технологијата може да го олесни лекувањето.

Покрај вежбите за истегнување кои ги зајакнуваат мускулите кои го држат ‘рбетот, се препорачуваат редовни прошетки, пешачење, брзо одење и пливање. Бидете сигурни дека ќе се обидете да изгубите вишок килограми бидејќи тие можат значително да го оптоварат ‘рбетот. Дебелите луѓе, покрај болки во грбот, имаат зголемен ризик за болка во зглобовите и мускулна болка и напнатост.

Пет природни решенија за болка во грбот:

Топла облога

Потопете парче ткаенина со тоник од лаванда, нане и арника, а потоа ставете го на болното место и дополнително покријте го со суво ќебе. Нането ја анестезира болката, лавандата релаксира, а арниката ја стимулира циркулацијата.

Смирувачка лаванда

Мајката меѓу есенцијалните масла, лавандата (Lavandula angustifolia), делува како добар спазмолитик, благ седатив, хипотензија, благ аналгетик и има антиинфламаторно дејство.

Горчлив портокал

Petitgrain (лист) од горчлив портокал е есенцијално масло кое делува релаксирачки врз мускулите и сигурно ја отстранува целата емоционална напнатост создадена од напнати рамења и грб.

Гел за масажа

Гел од нане, ментол, камфор, рузмарин и бор е одличен против болка и вкочанетост и ја стимулира циркулацијата. Втријте двапати на ден.

Ловорово масло

Ловоровото есенцијално масло има антиинфламаторно и аналгетско дејство врз мускулно-скелетниот систем и е незаменливо во третманот на силна болка. Помага при грчеви во мускулите, па дури и артритис.