понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 111
home Живот и стил

Најчестите грешки што жените ги прават по раскинувањето

Најчестите грешки што жените ги прават по раскинувањето

Дури и кога ќе ја земеме во предвид тенденцијата луѓето јавно да ги објавуваат само оние добри работи што им се случуваат во животот, лесно е да се претпостави дека вашиот поранешен партнер штотуку продолжил понатаму, додека вие сè уште тагувате. Но, исто како што податоците на Википедија не се секогаш точни, ниту пак советите за љубов на Интернет. Баравме стручни совети за најчестите грешки што жените ги прават по раскинувањето, а еве што откривме.

Грешка број 1 – Го барате партнерот
Една од најчестите грешки е онаа во која раскинавте, но по некое време уште еднаш побарате потврда дека е така. Како прво, не знаете како тој ќе реагира на вашиот повик. Ако тој навистина не сака ништо да прави со вас или веќе се придвижил, ќе се чувствувате уште полошо. Некои ќе добијат конструктивни повратни информации од својот поранешен партнер, но честопати и тие не се чувствуваат целосно задоволни. Да одвоите време за себе и што подалеку од тоа е многу подобра опција, бидејќи времето навистина ги лекува сите рани.

Грешка број 2 – Се обидувате сами да преболите
И покрај тоа што сте сингл сега, тоа не значи дека треба да поминете низ сè сами. Можеби веќе го нема, но пријателите, семејството и соработниците се и можат да бидат од голема помош. Но, тоа не значи дека треба да разговарате за тоа со сите. Клучот е во изборот на луѓе кои ќе ви помогнат да се фокусирате кога ќе станете опсесивни или сакате да направите нешто самоуништувачко.

Грешка број 3 – За сè го обвинувате бившиот
Се разбира, добро е да го повикате бившиот со разно разни имиња по раскинувањето и да ги слушате другите како го нарекуваат исто или слично. Но, експертите велат – и тоа е лош пристап. Ако сакате да се опоравите од раскинувањето на здрав начин, треба да бидете свесни за вашиот дел од раскинувањето. Дефинитивно ќе биде одлично искуство за идните врски, ако ништо друго.

Грешка број 4 – Премногу работите на раскинување
Размислување за сè што беше сосема нормално, но не и ако трае 24/7, поради што ја занемарувате работата, обврските и другите луѓе околу вас. Бидете зафатени со нешто дополнително во тие денови, што ќе го подобри вашето расположение, заклучуваат експертите.

Грешка број 5 – Лошо однесување
Откако поминавте години во врска, сега е време да се забавувате. Сакате да го видите светот, да излезете надвор, да учествувате во активности за кои немавте време кога сте во врска. Но, не е време да го изгубите моралниот компас и да направите нешто за што ќе се каете.

Грешка број 6 – Вие повредивте други затоа што сте биле повредени
Жените честопати стануваат огорчени од „целиот машки пол“ по раскинувањето, особено ако тие се оние кои беа повредени и оставени зад себе, па никогаш повеќе да не доживеат такво нешто, почнуваат да ги повредуваат другите.

Коронавирус