недела, 22. мај 2022. Вести денес: 0
home Живот и стил

Начинот на кој ги миеме забите драстично го намалува ризикот од коронавирусот?

Начинот на кој ги миеме забите драстично го намалува ризикот од коронавирусот?

Заштитата трае од три до пет часа, затоа треба да ги четкате забите почесто од вообичаено.

Професор по стоматологија на Универзитетот во Бристол советува да ги четкате забите пред да го напуштите домот, бидејќи оваа едноставна практика може да го намали ризикот од пренесување на корона вирусот!

Д-р Мартин Ади верува дека пастата за заби може да ги намали шансите за ширење на орална инфекција. Сепак, тој предупреди дека антимикробниот ефект на пастата за заби трае само три до пет часа. Затоа, професорот посочува да ги четкаме забите секој пат пред да излеземе, да се осигура дека ефектот ќе трае доколку дојдеме во контакт со други луѓе.

Го намалува вирусното оптеретување на плунката

„Научниците веќе ја истакнаа улогата на капките од плунка во ширењето на болеста„ Ковид-19 “. Затоа, можеби е изненадувачки што редовното четкање на забите не е нагласено како ефикасна процедура”, изјави професорот Ади.

“Пастата за заби содржи некои состојки кои се наоѓаат во геловите за дезинфекција на рацете, а тие како што знаеме, се препорачуваат во борбата против корона вирусот. Навистина, антимикробното дејство на пастата за заби во устата трае помеѓу три и пет часа, тоа би го намалило вирусното оптоварување во плунката, односно инфекција со вируси што влегуваат во устата “, објасни тој.

Четкање на забите, потоа маска на уста

Ова значи дека луѓето кои сакаат да го подигнат превентивениот ефект, треба да ги мијат забите непосредно пред да ја напуштат куќата, како и пред да стават маска на лице. Професорот додава дека е неопходно да се зголеми препорачаната пракса за миење, два пати на ден по две минути.

Д-р Ади заклучи дека луѓето што не го практикуваат тоа, се најранливите во врска со „Ковид-19“, како што се постарите лица во старечки домови кои се потпираат на негувателки за да ги мијат забите.

Коронавирус