петок, 29. јули 2022. Вести денес: 65
home Живот и стил

Моќен лек од природата за кој малкумина знаат, еве за што помага

Моќен лек од природата за кој малкумина знаат, еве за што помага

Пченичната свила претставува тенки линии кои ги има под листовите на пченката, а се користи како природен лек иако малкумина го знаат тоа.

Имено, пченичната свила се користи за болки во коските, муслулите и зглобовите, за холестерол, за проблеми со бубрези и мокрење.

Има во себе витамини и етерично масло, фосфорна киселина и манган, а одлична е и за детоксикација на телото.

Се става свилата на памучна крпа да се исуши, се става потоа во кесе. Важно е да не се суши дирекно на сонце.

Се зема лажиче од неа, се става зовриена вода во шолја и се процедува и пие.

Коронавирус