сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 125
home Живот и стил

Малата храбра хероина: Ова девојче нема екстремитети, но нема да верувате што може да прави (ВИДЕО)

Малата храбра хероина: Ова девојче нема екстремитети, но нема да верувате што може да прави (ВИДЕО)

Петгодишната Хармони-Роуз Ален, која по прележана тешка форма на менингитис останала без раце и нозе, не мирува.

Девојчето кое како бебе останало без рацете и нозете, се движи со помош на протези, но гимнастика вежба со љубов и без помагала. Малата Хермиони- Роуз оди на часови во Баскервилеската гимнастичка школа во местото Бат во Британија.

Нејзината мајка Фраја Хол (25), вели  дека била загрижена како девојчето ќе ги почне часовите поради нејзиниот хендикеп. Но, по тримесечна настава, мајката вели: “Од тогаш Хармони никогаш не погледна наназад”.

Коронавирус