вторник, 21. март 2023. Вести денес: 29
home Живот и стил

Магична мешавина: Овие 2 работи ги имате дома, а заедно ги отстрануваат болките побрзо од лековите

Магична мешавина: Овие 2 работи ги имате дома, а заедно ги отстрануваат болките побрзо од лековите

Оваа магична мешавина ги елиминира болките за многу кратко време.

Здравствените проблеми како што се дијареа или силна главоболка не можат да се сместат во категоријата болести, но сепак многу се непријатни за организмот и дополнително го слабеат.

Доколку не сакaте да користите лекови, можете да ја користите оваа комбинција од две намирници кои сигурно ги имате дома. Станува збор за лимон и кафе.

Против силна главоболка

Сварете шолја турско кафе без шеќер и во него исцедете половина лимон. Испијте го кафето и за неколку минути ќе почувствувате олеснување. Исто така се советува да пиете доста течности и да излезете на свеж воздух.

Против дијареа

Три лажици мелено кафе помешајте ги со две големи лажици сок од лимон. Смесата добро измешајте ја да се соедини и изедете ја. Оваа смеса ќе ви помогне при силни мачини, болки во желудникот но и при дијареа. Исто така помага и доколку пиете пробиотици, пиете кефир, јадете ориз или банана. Изгладнувањето не е препорачливо.

loading...