понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 72
home Живот и стил

Љубовната приказна која го освои регионот: „Не е важно дали се крстите или клањате”

Љубовната приказна која го освои регионот: „Не е важно дали се крстите или клањате”

Љубовта ги руши границите, бариерите, предрасудите, гордоста… пишува Елизабет Хргиќ на нејзиниот Фејсбук профил под една од свадбените фотографии, која стана вирален хит.

Елизабет Хргиќ и Инаса Дагоја, кои оваа година стапија во брак во Травник докажаа дека љубовта е најголемата сила во универзумот.

Инаку, фотографијата која собра огромен број лајкови, е направена пред училишната зграда во Травник кај католичкиот училишен центар „Петар Барбариќ” во кој одела Елизабет и мешаното училиште „Травник” во кое одел Инас.

Двете институции се поделени со жица, а Елизабет под фотографијата објави емотивен текст.

-Радувај се на секој нов ден и учете ги децата дека сите се исти, дека не е важно дали сме црни или бели, дали се крстиме или се клањаме. Учете ги децата да бидат добри луѓе, кои нема да веруваат дека оградата е заштита, и дека и од другата страна растат добри, талентирани, духовити и деца полни со љубов. Нека вашата смисла на животот биде љубов, пишува меѓудругото Елизабет.

Коронавирус