понеделник, 27. март 2023. Вести денес: 146
home Живот и стил

Лимонот е супер намирница: Kако и за што можете да го искористите?

Лимонот е супер намирница: Kако и за што можете да го искористите?

Лимонот, сосема оправдано, може да ја понесе титулата супер намирница. Овој кисел плод вообичаено се консумира со чај во текот на зимските месеци како извор на витамин Ц и во текот на летото за освежувачка лимонада.

Еве како можете да го искористите лимонот:

1. Го чисти организмот

Чаша топла вода помешана со сок од лимон, наутро на празен желудник, делува како голем чистач на вашето тело. Лимонот е диуретик кој ги исфрла токсините од телото и го зајакнува имунолошкиот систем.

2. Против стареење

Водата во комбинација со сок од лимон го намалува производството на слободни радикали кои што се одговорни за стареење и оштетување на кожата. Пијте вода со лимон, бидејќи содржи антиоксиданси кои ќе ви помогнат за да го задржите младешкиот изглед.

3. Ги одржува јаболката свежи

Излупете ги и исецкајте на кришки јаболката и посипете ги со лимонов сок. Сокот од лимон ќе ги одржи јаболките свежи и ќе спречи да станат кафени.

4. Освежувач

Лимонот е совршена природна состојка со која што може да го освежите домот. Промешајте сок од лимон, рузмарин и ванила и ќе добиете совршен освежувач за вашиот дом.

5. Го подобрува процесот на варење

Сокот од лимон има слична структура како и желудечната киселина. Освен тоа, сокот од лимон помага во поттикнувањето на ослободување на желудечните сокови. Сето ова влијае на варењето и помага против надуеност.

loading...