вторник, 21. март 2023. Вести денес: 96
home Живот и стил

Легнете на страна, спиењето на стомак е лошо за телото

Легнете на страна, спиењето на стомак е лошо за телото

Спиењето на стомак може да предизвика дегенерација на кичмата, предупредуваат експертите од Универзитетот Сент Луис во САД.

-Никогаш не спијте на стомак. Изненадувачки голем број на луѓе не се ни свесни дека тоа е лошо за здравјето. Покрај тоа што го уништува кичмениот столб, ваквиот начин на спиење го намалува и крвниот притисок, објасни одамна докторот Адам Танасе.

Телото едноставно не ја сака таа положба. Вртењето на главата на овој начин, макар и на неколку минути, ги заморува лигаментите и мускулите околу кичмата.

Доктор Танасе им порача на сите кои ја имаат оваа лоша навика, да се потрудат да ја променат и да спијат на страна.

loading...