среда, 4. август 2021. Вести денес: 162
Вонредна вест

ОГНОТ ЈА ЗЕМА ПРВАТА ЖРТВА – изгоре жена во Старо Нагоричане

home Живот и стил

Лечи повеќе од 160 здравствени проблеми: Најдобриот природен антибиотик содржи само 2 состојки

Лечи повеќе од 160 здравствени проблеми: Најдобриот природен антибиотик содржи само 2 состојки

Куркурмата е еден од најпопуларните зачини во светот, кој не се користи премногу во нашата кујна. Има единствен вкус, но може да се користи и не само за приготвување јадења туку и за проблеми со варењето, рани, проблеми со желудникот, исекотини и повреда на мускулите.

Многу истражувања ја докажуваат предноста која куркумата ја има за нашето здравје. Зачинот содржи куркумин, кој ги намалува воспаленијата, но лечи и многу заболувања. Тиј помага и да се спречи ракот.

Полн е со антибактериски и антивирусни својства кои можат многу да ни помогнат. Многу истражувања докажуваат дека тој може да им помогне на воспаленијата да преживеат јако воспаление. Исто така, ја штити и крвта.

Најдобриот природен антибиотик на светот содржи куркума и мед, а лечи повеќе од 160 здравствени проблеми.

Како да го подготвите?

Потребни ви се 1 лажица куркума во прав и 100 гр. мед. Измешајте ги состојките во стаклена тегла и земајте по лажица од оваа мешавина. Дозволете смесата да се стопи во устата, а потоа да ја проголтате.

Коронавирус