недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 75
home Живот и стил

Коронавирусот нема да исчезне со затоплување на времето

Коронавирусот нема да исчезне со затоплување на времето

Американски научници испратија писмо до Белата куќа во кое се тврдат дека се чини дека коронавирусот нема да исчезне при пристигнувањето на потоплите временски услови.

Во писмото до Белата куќа, членовите на Националната академија на науките велат дека податоците за тоа колку топлото и ладното време влијаат на коронавирусот не се конкретни. Тие забележуваат дека дури и ако потоплото време влијае на вирусот, нема да биде многу бидејќи многу малку луѓе во светот станаа имуни на вирусот досега.

„Постојат некои докази кои сугерираат дека коронавирусот може побавно да се пренесува во средини со повисоки температури и влажност. Сепак, со оглед на глобалниот недостаток на имунитет, ова намалување на ефикасноста на преносот не може да доведе до значително намалување на ширењето на болеста без придржување кон строги мерки”, се нагласува во писмото.

Во писмото се наведува дека студија во Кина покажала дека вирусот се шири експоненцијално дури и во услови на максимална температура. Секое заразено лице го распространува во просек на две други лица.

Д-р Вилијам Шафнер, специјалист за заразни болести од универзитетот „Вандербилт“, вели: „Иако можеме да се надеваме дека времето ќе придонесе за забавување на ширењето на вирусот, не можеме да се потпреме само на тоа. Мора да продолжиме да примениме социјално дистанцирање и други мерки за намалување на преносот“ , изјави тој за Си-Ен-Ен.

Коронавирус